کاغذ کرافت

کاغذ کرافت

کاغذ کرافت چیست؟ یک نوع کاغذ یا مقوای تولید شده از پالپ یا خمیر کاغذی شیمیایی است. که در فرآیند کاغذ سازی تولید می شود.

با رشد روزافزون رشد مسائل و معضلات زیست محیطی در کنار رشد جمعیت، مشتریان به سمت تجارت و محصولاتی که دوستار محیط زیست هستند روی می آورند. کاغذ های کرافت با استفاده از فرآیند مخصوص کرافت تولید می شوند. این فرآیند مانند سایر روش های ساخت کاغذ است که از تبدیل شیمیایی چوب به خمیر یا پالپ چوب تشکیل شده است.

 

اجزای ساختاری چوب را دو ماده سلولز و لانگین یا لیگنین تشکیل می دهد. لیگنین یک پلیمر پیچیده اورگانیک است که در دیواره های سلولی اکثر گیاهان موجود است. از آنجاییکه لیگنین کاغذ خوبی نمی سازد باید از سلولز جدا شود. برای اینکار چیپس یا خرده های چوب در یک مایع سفید ساخته شده از سدیم سولفات و سدیم هیدروکسید پخته می شود. این ترکیب سلولز و لیگنین را از هم جدا کرده و پالپ چوب سخت و یک مایع سیاه به جا می گذارد. خرده های چوبی که حالا به پالپ تبدیل شده اند از صحفه رد شده تا تکه های بزرگ آن جدا شود. سپس خمیر شسته می شود تا هر گونه مایع شیمیایی پخت که جا مانده است برداشته شود. در مرحله آخر خمیر به انواع مختلف کاغذ فرم دهی می شود.

 

چرا کاغذ کرافت از کاغذ معمولی بهتر است؟

کاغذ کرافت قوی تر است. این به علت کاهش میزان لیگنین و میزان بالای گوگرد آن است.هچنین در حالت عادی نیاز به سفد کردن یا بلیچ کردن مازاد ندارد. این پلیچینگ توان کاغذ را پایین آورده و هزینه های تولید را افزایش می دهد. پالپ یا خمیر کرافت تیره تر از سایر پالپ های چوب است. اما می توان آن را بلیچ یا سفید کرد. خمیر کرافت کاملاً سفید شده،  برای تولید کاغذهایی با کیفیت بالا که دارای خصوصیاتی مثل سفیدی و استقامت بالا و مقاوم در برابر زردی یا پارگی هستند، به کار می رود.

 

انواع

کاغذهای کرافت تنوع زیادی دارند. گرماژ آنها بین ۳۰ تا ۵۰۰ (g/m2) متغیر است. همچنین درجه نازکی، زبری پخش و نظم دهی فیبرهای کاغذ نیز انواع مختلفی دارد. تعداد منفذهای کاغذ بسته به میزان جذب مورد نظر نیز متفاوت است.

برخلاف سایر روش ها، می توان از چوب های مختلفی برای ساخت این نوع کاغذها استفاده کرد. حتی چوب هایی مانند کاج رزین و بامبو که در ساخت کاغذ سنتی کاربردی ندارد. به علاوه باید به این نکته اشاره کرد که تمام مواد شیمیایی که در این پروسه استفاده می شوند. بازیافت شده و دوباره استفاده می شوند.این یک روش خود پایداری است.

از مواد جانبی و اصلی که بازیافت نمی شوند. روغن های بلند و ترپنتین می باشند که در سایر هدف های تولیدی به کار می روند. حال که یک دید کلی نسبت به اینکه کاغذ کرافت چگونه ساخته شده است پیدا کردیم چند روش کاربردی برای استفاده آن ها معرفی می کنیم که نه تنها برای محیط زیست خطری ندارند بلکه بسیار کاربردی نیز می باشند.

 

کاربردهای کاغذ کرافت

بیشترین استفاده از این کاغذ در بسته بندی صیفی جات است. که در گرماژهای ۴۰ تا ۷۵ کاربرد دارد. میوه هایی مانند خیار به دلیل تحمل زیاد این کاغذ در برابر رطوبت و نفوذ پذیری هوا  در بسته بندی با کرافت ماندگاری و تازگی بلند مدتی دارند. معمولاً کاغذهای کرافتی که برای محصولات خوراکی به کار می رود اتوکلاو یا استریلیزه هستند.